Ze względu na złożoną naturę funkcjonowania mózgu Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego mogą towarzyszyć innym zaburzeniom rozwojowym, takim jak: opóźniony rozwój mowy, specyficzne zaburzenia rozwoju językowego, zaburzenia uwagi i koncentracji, specyficzne trudności w nauce oraz dysleksja. Usprawnienie uwagi słuchowej prowadzi do poprawy komfortu życia, w szczególności do zmian w zakresie:
- jakości głosu (mówionego i śpiewanego)
- koncentracji
- rozumienia
- zdolności do komunikowania się
- wyrażania się ustnego i pisemnego
- szybkości
- poczucia rytmu
- poczucia autonomii
- ogólnego zachowania (min. spokój, otwartość)
METODA TOMATISA
Metoda Tomatisa® jest techniką dźwiękowej stymulacji sensorycznej. Jej celem jest poprawa wydajności integratora sensorycznego jakim jest słuch, wpływając na rozwój oraz dobre samopoczucie. Przygotowany laboratoryjnie dźwięk pobudza ucho wewnętrzne, zarówno na płaszczyźnie słuchowej, jak i motorycznej. Metoda Tomatisa skierowana jest do dzieci oraz dorosłych. Pomaga osobom mającym problemy z uczeniem się, koncentracją, czytaniem, precyzją gestów oraz zdolnością do komunikacji z otoczeniem. Ponadto jest terapią relaksacyjną oraz wspomagającą rozwój osobisty. Terapia polecana jest kobietom w ciąży (uspokojenie, przygotowanie do porodu).
Plan współpracy
- Wywiad wstępny – test oceny psychopedagogicznej. Terapeuta określa cele terapii oraz dostosowuje program do potrzeb pacjenta.
- Seanse Słuchowe (faza bierna), trwające 2 godziny
- Bilans podsumowujący
- Z uwagi na specyfikę terapii spotkania odbywają się codziennie (poza niedzielami) przez 13 kolejnych dni. Dla uzyskania trwałych efektów konieczne jest przeprowadzenie 2 lub 3 serii spotkań.
NEUROFLOW
Terapia Neuroflow® jest aktywną formą treningu słuchowego. Wymaga skupienia podczas wykonywania zaplanowanych zadań. Stopień ich trudności jest dostosowywany do możliwości pacjenta i zmienia się w zależności od uzyskiwanych efektów. Trening przeznaczony jest dla osób mających problemy z koncentracją i rozumieniem mowy (szczególnie w hałasie), nie potrafiących planować swoich działań.
Plan współpracy
- Diagnoza oraz przygotowanie indywidualnego programu ćwiczeń.
- Treningi w domu lub w placówce pod opieką terapeuty (3 razy w tygodniu, 30min.).
- Analiza efektów podczas spotkania z terapeutą. Przygotowanie kolejnej serii ćwiczeń.
- Metoda Neuroflow odbywa się w trzech seriach treningowych.